نمد چیست ؟

نمد چیست ؟

در صنعت نساجی پارچه فوتر مناسب برای عروسک سازی که در ایران به نمدی مشهور شده است در ردیف پارچه های پشمی قرار میگیرد. این پارچه ها گرم و سبک، چروک ناپذیر، جاذب رطوبت و بسیار محکم و بادوام هستند. به راحتی اتو خورده و حالت میگیرند. اما اتو نباید زیاد داغ باشد و بهتر است برای اتوکشی روی پارچه ابتدا یک پارچه نخی پهن نمایید تا پرزهای پارچه نمدی به سطح زیرین اتو نچسبد. این پارچه ها نیز مانند هر پارچه دیگری قابلیت شستشو را دارند، اما بر اثر شستشوی زیاد حالت و کیفیت اولیه را از دست میدهند. از آنجا که پارچه های نمدی در کارهای تزیینی به ویژه تزیینات اتاق کودک و عروسک سازی کاربرد دارند، در رنگهای بسیار شاد و متنوع تولید میشوند و به قولی بیش از 410 رنگ دارند.

نمد چیست ؟

متاسفانه نمونه های طرح دار این پارچه ها در ایران وجود ندارد و دوستان خوش ذوق نمدی کار خودشان طرح هایی را با کمک رنگ های روغنی یا آکریلیک روی آن ها ایجاد می کنند. این پارچه ها ضخامت دو میلیمتر دارند و میتوانید آنها را با دیگر پارچه ها ترکیب کرده و در ساخت عروسک، ست لحاف و تشک، کوسن و بسیاری تزیینات دیگر استفاده کنید. نوع ضخیم این پارچه ها با ضخامت ۵ میلی متر یا بیشتر از انعطاف چندانی برخوردار نیستند و بیشتر برای ساخت لوازمی مانند زیرلیوانی و زیربشقابی و یا گلدان و یا جای وسایل آرایشی روی میز توالت و یا جامدادی و مانند آن بکار می روند. این پارچه ها را با دست با نخ معمولی (همان قرقره های خیاطی) یا نخهای گوبلن (دمسه) یا عمام های و همچنین با چرخ خیاطی بهراحتی میتوان دوخت. برای دوخت قسمتهایی که نمیخواهید هنگام دوخت دیده شوند یا گرههای زده شده زیر کار بهتر است از نخ نامرئی استفاده کنید.حسن دیگر استفاده از نخ نامرئی آن است که دیگر نیازی به خرید نخ ها در رنگ های مختلف ندارید. می توانید تعدادی از رنگ های اصلی و زیبا را که برای تزیین بیشتر استفاده دارند خریداری کرده و باقی کارها را با نخ نامرئی بدوزید.

نمد چیست ؟

از جمله ابزار و لوازم موردنیاز برای کار با پارچه های نمدی :
قیچی مخصوص پارچه
در صورت نیاز و تمایل برای انجام برش های تزیینی می توانید از قیچی زیگزاگ هم استفاده کنید قیچی سرکج مخصوص برای کارهای آرایشی در کار نمدی به ما کمک می کند تا نواحی دایره وار را به راحتی و تمیز برش دهیم.
انواع نخ که در مورد آن صحبت شد
کاغذ مناسب برای تهیه الگو
خط کش
متر خیاطی
سوزن و خودکار و وسایل خرده ریز تزیینی مانند روبان و دکمه و سنگ های تزیینی و مگنت و گیره
پیکسل و …
چسب مایع و یا چسب حرارتی
الیاف مخصوص پرکردن عروسک یا همون پشم شیشه هایی که برای پرکردن لحاف و بالش و کوسن
استفاده میشه
و البته صبر و حوصله
خلاصه اش میشه
نمد
نخ
قیچی
مروارید سیاه برای چشم
خودکار یا ماژیک الگو یا صابون خیاطی
برای دوخت نمد هم میتونید با دست بدوزید هم با چرخ و نوع دوختش هم میتونید بخیه , کوک , دندون موشی و نوع نخش هم میتونید نخ قرقره , نخ کوبلن, نخ دمسه , نخ عمامه

نمد چیست ؟

Leave Your Comment

در حال بارگیری کپچا پلاس ...