پرداخت لبه چرم و رنگ لبه چرم

پرداخت لبه چرم و رنگ لبه چرم

پرداخت لبه چرم ، کار با آرمیتاژ و گیره پا اسبی و رنگ لبه چرم

 

هدف این مقاله آشنایی شما با پرداخت لبه چرم و ابزار مورد نیاز آن است. در انتهای این آموزش می توانید با پرداخت لبه های چرم، محصول نهایی خود را زیبا تر کنید.

پرداخت لبه چرم :

پرداخت لبه چرم یکی از بهترین راه ها برای زیبا سازی محصول نهایست. در پرداخت لبه چرم ، لبه خام و نا صاف طی فرایند پرداخت صاف و صیقلی می شود و علاوه بر زیبایی بر ارزش محصول نیز می افزاید.

ابزار مورد نیاز برای پرداخت چرم :

برای پرداخت لبه های چرم نیاز به آرمیتاژ، محلول پرداخت ، محلول زیر رنگ و رنگ لبه و همین طور یک گیره پا اسبی می باشد.

 

آرمیتاژ

محلول های زیر رنگ و پرداخت لبه :

این دو محلول دقیقا به همین نام ها در بازار موجودند کار کردن با این محلول ها دارای نکاتی است.

۱ – باید به اندازه استفاده شوند ۲- به ترتیب استفاده شوند که در ابتدا از محلول پراخت لبه و پس از پرداخت از زیر رنگ استفاده می شود.

رنگ لبه چرم :

رنگ لبه چرم به دو دسته تقسیم می شوند :

۱- پایه آب ( که با آب به راحتی حل می شود)

۲- پایه نفت (که با نفت به راحتی حل می شود)

البته رنگ پایه نفت از کیفیت بیشتری برخوردار است. اما رنگ پایه آب طرفداران بیشتری دارد به این علت که به راحتی با آب پاک می شود.

 

گیره پا اسبی

گیره پا اسبی :

گیره پا اسبی از جنس چوب یا ام دی اف می باشد. این ابزار برای نگه داشتن تکه های چرم برای دوخت آسانتر آنها می باشد. البته برای عمل پرداخت لبه نیز مفید می باشد به این صورت که گیره محصول نهایی را نگه دارد و چرم کار عمل پرداخت را به راحتی انجام دهد.

 

 

چگونگی عمل پرداخت چرم :

در ابتدا دو تکه از چرم را به خوبی چسب زده و به هم می چسبانیم. در ادامه عمل سوراخ کاری را انجام داده و کار را بین گیره قرار می دهیم. سپس عمل دوخت را آغاز می نماییم.(ترجیحا دوخت دو سوزنه).

پس از اتمام دوخت با استفاده از آرمیتاژ و محلول پرداخت لبه عمل پرداخت را آغاز می کنیم. آرمیتاژ دارای چند شیار می باشد که انتخاب شیارها بستگی به قطر چرم ما دارد. همین طور مقدار محلول پرداخت مصرفی نیز بستگی به قطر چرم دارد.

پس از زدن محلول پر داخت آرمیتاژ را بر روی لبه چرم حرکت می دهیم تا به لبه ای صیقلی برسیم. در این مرحله می توان دست نگه داشت چون عمل پرداخت تمام شده است. ولی می توان از محلول زیر رنگ و رنگ لبه نیز استفاده نمود.

محلول زیر رنگ پس از مرحله اول استفاده می شود. پس از استفاده باید حدود ۱ ساعت صبر نمود این محلول لبه های محصول را برجسته تر می کند و به زیبایی آن می افزاید. پس از آن عمل رنگ آمیزی لبه آغاز می شود انتخاب رنگ لبه بستگی به رنگ چرم دارد.

منبع : parseecraft.com

Leave Your Comment

در حال بارگیری کپچا پلاس ...